Önce Kendi Bahçeni GüzelleştirKendinizi Başkalarıyla Kıyaslamak yerine İnançlarınızı Dönüştürmeye Ne dersiniz?


Karşılaştırmak doğal bir eğilim dostlar.


Ancak sadece benzerlikleri ve farklılıkları değerlendirdiğiniz zamanlarda bu yaklaşım tamamen nötr bir karşılaştırma olabilir.


Böyle bir karşılaştırma mantıklı bir değerlendirme için gerekli. Eğer diğerlerinizin etkileyici yönleri sizi özendirip harekete geçiriyorsa, bu son derece üretken bir ruh halini de beraberinde getirir.


Eğer kendinizi başkalarıyla, onların başarıları ya da avantajlarıyla karşılaştırmanız, sizde kıskançlık ve rekabet gibi duygular uyandırıyorsa, dikkat edin!


Çünkü negatif duygularınızın temelinde inançlarınız yatıyor olabilir.

İnançlar bizim davranışlarımızı etkileyen çok önemli temellerdir. Bir şeye inanmak hayatınızın yönünü çok ciddi anlamda şekillendirir.


Örneğin spor yapmak istiyorsunuz, hatta gençliğinizde çok ciddi madalyalar aldınız ve dereceleriniz bile var. Ancak üniversite sınavına hazırlanırken ailenizin size sporu hayatından çıkart, spor zamanının büyük bir bölümünü çalıyor, eğer spora devam edersen başarılı olamazsın gibi bir söylemi oldu ise siz o dönemde spor yapmak= zaman kaybıdır ve başarısız olmama neden olur gibi bir inanç geliştirmiş olabilirsiniz. Ve bu inancınız siz iş hayatındayken de sizin peşinizi bırakmaz. Çünkü sizin için artık spor yapmak bir zaman kaybıdır. İnancınız çoktan kök salmıştır bile.


Ve bu inancı fark etmeyip her spora gitmediğiniz ve ötelediğinizde inancınız daha da güçlenir ve sizi konfor alanınızdan çıkartmaz maalesef.


Peki ne yapmak gerekir.


İnançlarınızı dönüştürmenin ilk adımı, inancınızın temelleri nereye dayanıyor bunu fark etmektir.


Ailenize mi dayanıyor. Fark edin. Annenizin,babanızın veya sizi yetiştiren insanların bugün hala bilinçaltınızda yer eden inançları neler? Ailenizden salıvermediğiniz başka hangi inançları devraldınız?  Kendinize ve davranışlarınıza bakarak onları nereden aldığınızı düşünün. Eğer bu farkındalığı yaşarken duygusal olarakta kötü hissediyorsanız duygularınızı bastırmayın, yok saymayın, sadece görün ve yaşamaya izin verin bu duygularınızı da.


Ikinci adım ise artık bu dakikadan itibaren istediğiniz davranışı sergilemenizin tek sorumlusu sizsiniz. Çünkü artık suçu; işe, yöneticinize veya zamanınızın olmadığına atmak yerine yani kurban psikolojisinde kalmak yerine harekete geçerek hikayenizi yeniden yazma sorumluluğunu almanız çok önemli.


Üçüncü adım ise eski inancınızın yerine koymak istediğiniz yeni inanç ne? Yani artık zamanım olmadığı için spora gidemiyorum yerine koyacağınız yeni sözcükleriniz neler? Unutmayın dönüşüm önce sözcüklerimizle başlar.

“Sağlıklı Olmak ve daha zinde bir yaşam için Spor Yapıyorum”

Yeni sözcüğünüz olabilir ne dersiniz?


Ve Dördüncü adım, o halde bu yeni inancınızı destekleyecek hangi eylem adımlarını atıyorsunuz? Karar verin. İlk adımınız ne olacak?


Yeni bir spor ayakkabı almak, iş arkadaşınızla birlikte spor salonuna yazılmak ve hafta da en az üç kez spora gitmek.


Ve tüm bu değişikliği yapan sizin için bunu yapmak neden önemli?


İşte harika bir değişim kendimizi fark etmekten başlıyor dostlar.  Davranışlarınızın sorumluluğunu almak için başkalarıyla kendinizi kıyaslamak yerine sadece kendinize odaklanın ve kendinizi dönüştürmek için ilk adımı atın.


Desteğe ihtiyacınız olur ise her zaman bana yazabilirsiniz.


Sevgilerimle

Burcu Şen

İyibiriz Özde Dönüşüm Merkezi

Kurumsal Gelişim ve Dönüşüm Projeleri Danışmanı

Kadın Liderlik Gelişim Koçu-Nlp Koçu

21 görüntüleme