Girişimcilik Dünyasına Adım Atarken: Temel Güvenlik İhtiyacımız ve Korkularımız



Girişimcilik mesleğine adım attığımda gerekli gelir kaynaklarına ulaşamazsam diye korktuğunuz oldu mu?


Muhtemelen yaşamışsınızdır ya da adım atmanızın önündeki en büyük engel bu ve benzeri korkularınız olabilir.


Korkularımızın temeline baktığımızda aslında bir çoğunun çocukluğumuzdan itibaren ailemiz veya çevremizden bize yüklenen inanç kalıplarının sonucu olduğunu fark ederiz. Ve uzun yıllar bu inanç kalıplarına tutunan zihniniz bu belirsizlik ortamından çıkmayı ise riskli bulur ve sizi maalesef harekete geçirmez.


Peki Girişimcilik hayalinizden sırf korkularınız dolayısıyla vazgeçecek misiniz?

Ve geriye dönüp baktığınızda bunu yapmadığınız için pişmanlık duymayı göze alıyor musunuz?


Bu konuda danışanlarımla yaptığım çalışmalarda eğer gerçekten bu korkunuz çok güçlü ise tavsiyem güvenli limanda yüzmeyi öğrenmenizdir. Ne demek oluyor peki bu?


Küçükken nasıl uçcuz bucaksız bir denizde yüzebilmek için simidimiz olurdu, belki bir büyüğümüz bize destek olurdu, belki de daha sığ denizde bata çıka yüzmeyi öğrenmeye çalışırdık. İşte tam da buna benzer bir şekilde sizde bu yolculuğa adım atmadan önce kendinizi zihninizi bu yolculuğa hazırlayarak başlayabilirsiniz.. Küçük ama emin adımlarla hayalinize giden yolu tasarlayabilirsiniz. Ve siz bunun için adım atmadığınız müddetçe unutmayın ki korkularınız hayatınızın her alanında su yüzeyine çıkacak. Ve korkularınızla barışmadıkça maalesef ilerleme şansınız hiçbir zaman olmayacak. Ve bu durum mevcut işinizde de özel yaşamınızda da sizi kısıtlamaya devam edecek bir duygu olacak. Neden kendinize bu haksızlığı yapıyorsunuz?


Gelin sizinle bir alıştırma yapalım ne dersiniz?


Şimdi alın elinize beyaz bir kağıt ve en sevdiğiniz kaleminizi. Aklınıza gelen tüm korkularınızı bir bir yazın. Ne geliyorsa ama “Parasız kalırsam yaşayamam, konforumu bozarsam mutlu olmam gibi gibi.”


İkinci olarak da bu korkularınızı gerçekten sizi yetiştiren ebeveynlerinizden hangisine ait olduğunu bulun. Bakın bakalım bu konuşan ses size mi ait, yoksa onlara mı?


Ve şimdide çözüm önerileri üretmeye başlayın. Hatta çözüm önerilerini üretmeden önce farklı bir kalem seçin. Mümkünse böyle fosforlu ve iç açısı bir kalem olsun. Şimdi çözümler üretmeye başlayın. Gerçekten bu sese çözüm üretiyor olsaydım bu ne olurdu?


Ve ilk sorunuz şu olsun “En kötü durumda çıkış yolum ne olur?” Ve çözümler üretmeye başlayın. Ve göreceksiniz ki ilk aşamada yazdığınız tüm o korkunuzun sesi siz çözümler ürettikçe küçülecek ve belki de anlamsızlaşacak.


Sevgili Dostlar unutmayın ki Girişimci olmanın ilk adımı güçlü bir psikolojiden geçiyor. Ve bunun için de önce kendimizi çok iyi tanımamız ve bizi negatife düşüren tüm düşüncelerimizi tek tek yönetmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Ve unutmayın ki bu yol ancak siz inandığınızda ve gerçekten bu inançla hareket ettiğinizde başarıya ulaşacaktır.


Öyleyse gelin Daha iyi bir dünya yaratmak için bugünden adım atın ve her zaman bir mail- telefon uzağınızda olduğumuzu bilin.


Sevgiyle

Burcu Şen

Stratejik Gelişim ve Dönüşüm Koçu

NLP Master

22 görüntüleme