İnançlarınız Yaşamınızı Nasıl Yönetiyor?

Haftaya önemli bir gündemle başlamak istedim. İnançlar ...


Hayatımızı aslında çok güçlü şekilde yönlendiren inanışlar..

Yaşamımızı iyi veya kötü yönde yönlendirebilme gücüne sahip olan inançlarınızı tanıyor musunuz


Önemli olan şu ki, bir toplantı sırasında bile inançlarınız devreye girebilir ve o anki duygularınızı yönetebilir.


İnançlarınız çocuklukta oluşur ve yetişkinlik dönemine taşınır.


Çoğumuz kendi düşüncelerimizin sahip olduğu güçten habersiziz. İnançlar duyguları içerir ve duygularımız da kararlarımızı ve eylemlerimizi yönlendirir. Ve inançlar yaşam şeklimizi yönlendirir. Sağlığınızla, finansal durumunuzla, yeteneklerinizle ilgili taşıdığınız tüm inançlarınız aslında yaşamınızı pozitif veya negatif yönlendiren etkiye sahiptir.


Bu sizi sınırlandıran inançlarınızı çocuk olarak ürettiğiniz anlamına gelmez. Negatif inançlarınız dönüştürülebilinir, yerine pozitif inançlar geliştirilebilinir, Bu yolculuk derine inerek sorgulama gerektirir ve bunu yaptığınız da ayağınıza takılan pırangaları keşfederek o kilitleri açma şansını elde edersiniz. Ve bu sorgulama yepyeni bir yaşamın kapılarını aralamanızı sağlar. Peki nasıl yapacağız bunu diye soranlar için işte birkaç yöntem;


1.ADIM: İNANÇ SİSTEMİNİZİN SESİNİ DİNLEYİN!


Kendinize odaklanarak inançlarınızın sesini dinlediğinizde negatif mi, pozitif mi hissediyorsunuz? Pozitif İnanç Sistemi aynen Steve Jobs gibi yokluklar içerisinden sizi alır ve ulaşmak istediğiniz noktaya taşır. Ya da Oprah Winfrey gibi, bir siyahi kadının çok sınırlayıcı kaynaklar içerisinde doğup büyümesine rağmen, yaşamda başarılı olmak adına verdiği mücadele pozitif inanç sisteminin etkisidir. Yıkıcı inanç sistemi, bir kişiyi içinde bulunduğu işten alıkoyar ve ayrılmaya teşvik eder. Bir adım geriye gidip gerçekten bu konuda düşündüğünüz de sizin inançlarınız sizi nasıl etkiliyor? Bu alanlardan her hangi biriyle ilişkili bir inancınız var mı? Eğer varsa, birkaç dakika durun ve bunları değerlendirmek için kendinize dışarıdan bakın;

-Geleceğiniz

-Kariyerinizde ki potansiyeliniz

-Yaşamın size sunduğu fırsatlar

-İlişkileriniz

-Finansal Durumunuz

-Sağlığınız

Tüm bu alanlarla ilgili kendinize ne anlatıyorsunuz, yapabilecekleriniz ve yapamayacaklarınız ile ilgili?


2.ADIM:NEGATİF İNANÇLARINIZI POZİTİFE DÖNÜŞTÜRÜN

Yaşamımızda aslında hiçbir sınır yoktur. Tek limit aslında bizim kendimize koyduğumuz sınırlardır. İlk adım olarak kendinize dışarıdan bir bakarak 1. adımda ki hangi alanda sınırlarınızın olduğunu tespit edin.

Şimdi kendinize sorun; bu doğru mu? Belki içinde bulunduğunuz kariyer de daha ileriye gidemeyeceğinize inanıyorsunuz? Peki bu gerçekten doğru mu? Tek gerçeğiniz içinde bulunduğunuz pozisyon ve koşulları mı? Gerçek potansiyeliniz aslında bunların ötesinde daha güçlü olabilir mi? Düşüncelerinizi izlediğinizde göreceksiniz ki aslında kendinize söyledikleriniz sadece mazeretler.

Bu sahip olduğunuz kaynakların sınırlı olduğu ile ilgili değil, sizin becerilerinizle ilgilidir. Belki de şartları yeteri kadar zorlamadınız. Belki gerçekten profesyonelleşmek için zaman ayırmadınız. Belki de yaklaşımınızı değiştirmelisiniz.


Eğer inançlarınız tüm bu konularla ilgili ise kendinizle kurduğunuz iletişime yeniden odaklanın. Kendinize verdiğiniz cevaplar gerçekçi mi? Yoksa başkalarına ait söylemlerin bir yansıması mı? Negatif inançlarınızı derinlemesine düşünürseniz, bunların büyük olasılık taşımadığını göreceksiniz.


Gerçek bir kanıta ihtiyacınız var ise;


Bir danışanımın sahip olduğu bir inancı nasıl dönüştürdüğümüzden bahsederek kısa bir örnek vermek isterim;


Danışanımın İnançlarından birisi "Kendi yeteneklerinden bahsetmek utanç verici bir durumdur. Zaten yeteneklerini görmesi gerekenler görür. Ekstra başkalarına bunlardan bahsetmeye gerek yoktur. Çünkü anlatırsa utanç verici bir duruma düşebilir ve belki de başkaları tarafından eleştirilebilirim" inancı bulunmaktaydı.


Bu inancın ilk adım olarak sesine baktığımızda, hissettirdiği negatif duygu idi. Zira her toplantıda yapabilecekleri ile ilgili kendini ortaya koymaktan geri durmakta ve bu durumda pasif birisi olduğunu düşündürtüyordu. Aslında gerçekten yetenekli ve tecrübeleriyle çokta bilgili birisiydi.


Bu negatif sesin yerine pozitif inanç ile değiştirmek konusu üzerine çalıştığımızda ise gördük ki aslında bilinç altında geçmişte öğrenilmiş olan bir inanç kalıbı var. Çocukluk döneminde edinilmiş bu öğrenme biçimi "Kendinden çok bahsetme=Bu saygısızlıktır" dır. Bu düşünce biçimini "Kendimden bahsetmek=Başkalarını da geliştirmek" anlamına gelir inanç kalıbı ile dönüştürdüğümüz de gördük ki bu bakış açısının gelişimi danışanımın da bakış açısını dönüştürmüştü ve üzerine çalışmaya devam ettiğimizde yaşam kalitesi de artmıştı.


Hangi İnançlarınızı Dönüştüreceksiniz? Yoksa İnançlarınız mı Sizi Dönüştürecek?


Her kişisel kırılma, inanç sisteminin dönüşmesi ile başlar. Yeni bir yaşam yolculuğuna başlamak istiyorsanız, pozitif eylem, pozitif ilişkiler ve pozitif kararlar vermek istiyorsanız, sizi adım atmaktan alıkoyan inançlarınıza bakın.


Unutmayın ki inandıklarınız duygularınızı, duygularınız düşüncelerinizi, düşünceleriniz de eylemlerinizi oluşturur. Şimdi karar verin negatif inançlarınız ile mi yoksa pozitif inançlarınızı arttırarak mı yaşamak istiyorsunuz?


İnançlarınızı dönüştürdüğünüz bir hafta olması dileğiyle


Burcu Şen

İyibiriz Özde Dönüşüm Merkezi

Kurumsal Gelişim Projeleri Danışmanı

Kadın Liderlik Gelişim Koçu