Kişisel Markanızı NLP ile nasıl güçlendirirsiniz?Harika bir haftaya merhaba,

"Kişisel Marka" günümüz moda terimlerinden biri gibi gözükse de giderek önem kazanan bir unsur haline gelmiştir.


Düşünürseniz aynı kurumda olan,aynı okullardan mezun olmuş ve aynı şirkette aynı işi yapan iki çalışandan birisinin terfi etmesine neden olan nedir?


Çok çalışması mı, çok fazla mesaiye kalması mı? Yoksa Kişisel Markasına yaptığı yatırımla fark yaratması mı? Sanırım siz yanıtı verdiniz.


Öyleyse gelin Kişisel Marka tanımına biraz daha yakından bakalım;

Kişisel Marka; markalaşma teriminden doğmuştur ve "değer yaratmak" anlamına gelir.


Bir ürünün markalaşma stratejisini düşünürseniz öncelikle ürün hakkında şu soruların yanıtlarını veriyor olmanız gerekir.


Bu ürünü diğerlerinden ayıran farklar neler olacak?


Bu farkları hangi dille, hangi kanallar aracılığıyla hangi müşteri kitlesine nasıl anlatıyor olacağız? Tüm bu sorulara vereceğiniz yanıtlar o ürünün markalaşmasına hizmet ederken sürdürülebilir bir pazarlama planı ile de algısını sürekli güçlendirmeyi gerçekleştirmelisiniz.


Peki bireyler için Kişisel Marka nasıl tasarlanır ve güçlendirilir?


İşte bu noktada en kritik nokta, marka uzmanlarının da desteklediği bir görüş, kişisel marka yaratmak için, kendinize bir ürünü piyasaya sürmeye hazırlanan bir şirketin pazarlama sorumlusu gözüyle bakmanız gerekmektedir.


Siz kendinizin pazarlama sorumlusu olduğunuz noktada yapacağınız ilk şey, pazarı analiz etmek ve "ürün" ünüzün yani kendinizin hangi güçlü ve gelişime açık alanlara sahip olduğunu analiz etmek, hangi tehtitlere ve fırsatlara sahip olduğunuza bakmalısınız.


Bulunduğunuz pazarı çok iyi tanımalısınız. Rakipleriniz kimler? Farkları neler? Mevcut koşullar neler? Çözüm istenen hangi problemler ve açıklar var?


Hangi ihtiyaçlar karşılanmıyor? tüm bu sorulara yanıt verdikten sonra adım atmanız gerekmekte.


Adım atarken ise en kritik noktalardan birisi ve NLP nin de devreye girdiği alan Kişisel olarak dünden farklı olarak kendi markanız için neyi farklı yapmaya başlayacaksınız? Bu bir strateji gerektirirken artık dünden farklı olarak iş yapış şeklinizi ve düşünme şeklinizi de değiştirmeniz gerekmektedir. Ki en önemli olanı düşünme şeklini değiştirmektir.


Hangi inanç sistemi sizi kendi markanızı güçlendirmekten alı koyuyor? Hangi değerlerinizle örtüşmediğini düşünüyorsunuz bu yeni durumun?


Bunun için NLP yöntemlerinden birisi ile Kişisel Markanızı güçlendirmenize destek olacağım.

Mantıksal algı boyutları dediğimiz aşağıdaki pramitte ki adımlar ile lütfen 1 sene sonra Kişisel Markanızda neleri farklılaştırmak istediğinize yanıt verin.

📷 Çevre Boyutu: 1 sene sonra Kişisel Markanızı güçlendirmiş olan siz hangi çevrede, kimlerle, ne yapıyor olacaksınız? Davranış Boyutu: 1 sene sonra Kişisel Markanızı güçlendiren siz hangi davranışlarınızı güçlendirmeyi ve hangi yeni davranışları kendinize katmak istediğinize bakın lütfen Yetenek Boyut: 1 sene sonra Kişisel Markanızı güçlendiren siz hangi yetenekleri kendinize eklemiş olacaksınız? Yeni hangi yetenekleri geliştireceksiniz?

Değerler Boyutu: 1 sene sonra Kişisel Markanızı güçlendirmek sizin için neden önemli?

Kim Boyutu: Tüm bunları gerçekleştiren size baktığınızdan bugünden farklı olarak ne görmektesiniz? Oradaki sizin duruşu, konuşması, sahip olduğu yeteneklerle, gösterdiği davranışlarla nasıl görünmekte?

Tüm bu yanıtları verirken bile eminim zihinsel olarak farklı bir şeyler düşünmeye başladınız.

Kişisel Markanızı güçlendirmek için benimde uyguladığım en temel 5 önemli adımı da sizlerle paylaşmak istiyorum.

  1. Kendinize Yatırım Yapın: Başkalarını kopyalamak maalesef günümüz dünyasında çok sık yapılan davranışlardan birisi ama çevrenize baktığınızda kalıcı ve gerçekten fark yaratan kişilerin kendilerine yatırım yapan, kendilerini diğerlerinden farklılaştıran kişiler olduğunu görmektesiniz. Öyleyse kendi markanızı güçlendirmek için kendinize yatırım yapın.

  2. İmajınızı Yenileyin: İlk 3 sn diğerlerinin sizinle ilgili karar vermesi için maalesef yeterli bir süre. Bu kadar kısa sürede algınızı oluşturmaktasınız. Ve karşınızdaki kişiler bu bana yardımcı olabilir veya yardımcı olamaz yargısına varmaktadır. Öyleyse ne yapmalı? Dışarıdan nasıl algılanmak istediğinizi de düşünün. Pozitif, iletişime açık, çözüm odaklı bir izlenimse yaratmak istediğiniz fiziksel, zihinsel, ruhsal ve kalben yaratmak istediğiniz imajın ne olacağına karar verin ve değişime başlayın.

  3. Bir Hikayeniz Olsun: Çok eski çağlardan itibaren hikayelerle büyüdük biz. Ve belki hala annenelerimizin anlattığı hikayeleri hatırlarız. Peki bu kadar uzun yıllar geçmesine rağmen hikayeleri unutulmaz kılan ne? Her birinin Görsel Beyni çalıştırması ve inandırıcı olmaları olabilir mi? Kanıtlanmış bu gerçeklik içerisinde öyleyse siz de kendi hikayenizi oluşturun. Başkalarının hikayeleri değil, sizin hikayeniz fark yaratacak olan. Siz başkasının hikayesini yaşamaya gelmediniz. Unutmayın.

  4. Sosyal Medyayı Doğru Kullanın: Günümüzün vazgeçilmez unsurlarından birisi olan sosyal medyayı gerçekten doğru kullanmak çok kritik. Çünkü 1 dk da vezirde olabilirsiniz rezilde. Attığınız tweet’ler, Instagram’a koyduğunuz fotoğraflar ve tüm o durum güncellemeleri—24 saatlik olanlar dışında—asla kaybolmaz ve bıraktığınız en ufak kötü bir izlenim bile kolay kolay unutulmaz. Bu yüzden her zaman kaliteli ve fayda sağlayan içerikler paylaşmaya özen gösterin. İnsanların sizi takip etmesi için iyi bir sebep verin, paylaşımlarınızla ilham verin. Hatta vaktiniz varsa kişisel bir web sayfası açarak burada yazılarınızı paylaşabilirsiniz.

  5. Markanızın Değer Algısını Yaratın: Bir markanın değeri içerisinde bulunduğu sektörde başarılı işlere imza atması ile mümkün olmaktadır. Öyleyse siz de markanızın başarılı işlere imza atması için yol ve yöntemler belirleyin. Unutmayın hedefi olan bir yelkenli, rüzgardan ve fırtınalardan etkilenmez.

Son olarak Marilyn Monroe nun sözleri ile kapatmak isterim


"Bir kere başarısız olmak, her konuda başarısız olacağınız anlamına gelmez. Daima kendinize inanın. Çünkü kendinize siz inanmazsanız kim inanır ki şekerim? Kafanızı dik tutun ve her şeyden önemlisi gülümsemeye devam edin. Hayat çok güzel bir şey ve 55 gülümsemeye değer çok şey var.


Kişisel Markanızı güçlendirmek için hata yapsanız bile adım atmaktan vazgeçmeyin ve her zaman gülümseyin, çünkü hayat yaşamaya ve denemeye değer.


Sevgiyle

Burcu Şen

Kurumsal Gelişim Projeleri Danışmanı, Kadın Liderlik Gelişim Koçu, NLP Master


12 görüntüleme